Dr. Meri Bura: Mulier prehrana

Mulier prehrana teži ravnoteži u postizanju cjelovitog zdravlja. Dijeta je samo jedan njezin dio i to onaj najvažniji. Ova je prehrana prilagođena ostalim tretmanima u svrhu rješavanje osnovnih uzroka krize. Fokusirajući se na uzrok problema tijelo samo ide do duboke transformacije.

Vjerujem da se do zdravlja može doći na ugodan način.
Vjerujem da je tijelo mjesto gdje trebamo djelovati. Vjerujem da su u emocijama uzroci.
Vjerujem da osobna volja treba stručnu pomoć.

Tijelo moramo dovesti u stanje ravnoteže, ljepote i vitalnosti.
Tijelo je ključ, tijelo je mjesto na kojem trebamo djelovati. Tijelo skriva toksine i previše masti, tijelo skriva blokirane emocije.

U glavi ne doživljavamo strah, ljutnju ili tugu, doživljavamo ih u tijelu kao palpitacije (tijelo reagira uvećanim otkucajima srca), kao stiskanje u grudima, kao bol u želucu, trnjenje, glavobolju, kao bolove u vratu ili leđima, kao gubitak glasa, pad kose, alergije, bolove u mišićima, kao poremećaj ravnoteže, kao loše držanje …

Tijelo je vrlo osjetljivo i pokazuje nam što je problem i gdje leži problem. Ako se samo malo potrudimo, lako ćemo shvatiti što nam tijelo želi reći.


Probava

Kada liječimo tijelo, moramo uvijek obratiti pozornost na probavu. Važno je znati koja je njezina razina poremećena.

Probava se sastoji od 3 dijela:

– Probavljanje masti, ugljikohidrata i bjelančevina

– Apsorpcija probavljenih sastojaka i ugradnja u naše tijelo

– Izbacivanje toksina i viška nastalog u gornja dva procesa

Na kojoj razini probavnog procesa Vi imate problem?

Svaki dio se liječi na drugačiji način. Svaka razina probavljanja probavlja i namirnice i emocije.

Pa tako, ako nas netko vrijeđa i povrijedi, javlja nam se npr. bijes i napetost u vratu. Ako taj bijes ne možemo probaviti u drugu “supstancu” npr. prihvaćanje da smo zaboravili reći “ne” na vrijeme (a kad to shvatimo i prihvatimo naučit ćemo što i kako promijeniti u ponašanju), onda se taj bijes sprema u naše zglobove, mišiće oko zglobova, fascije oko mišića, u ligamente i tetive. Vrlo tipično, vrlo često.

To su tada neprobavljene emocije koje se pretvaraju u blokirani prijenos elektrolita (pa i struje) što dovodi do ukočenosti i upale, jer nema protoka. To je moje mišljenje, a mnoge studije to dokazuju.

Na taj su način povezane emocije i tijelo. To moramo znati i uvijek trebamo istražiti poveznicu onoga što nam se dešava u životu i onoga što se dešava na našem tijelu. Ne zaboravite, tijelo ne laže. Nažalost, često predugo pamti.

Signali

Kako tijelo sprema negativne emocije, tako sprema i toksine koji jednako uzrokuju bolove i upale. Zato je detoksikacija prvi i ključni korak u prevenciji i liječenju. Ne možemo dodavati suplemente i lijekove u organizam koji je preplavljen toksinima, jer jednostavno neće djelovati, samo će dodatno opteretiti tijelo.

Kako saznati ključne podatke iz znakova koje nam tijelo šalje? Kako shvatiti značenje toga?

Moram napomenuti, sve je u prirodi matematički povezano kroz omjer zlatnog reza i teži ravnoteži. Zbog toga imamo dva uha i jedna usta. Znači da bismo trebali slušati dvostruko više nego govoriti.

Prikupljanje informacija o načinu života osobe i promišljanje o tome moja je strategija. Liječniku su potrebne ključne informacije. Liječnik mora znati korijen problema.

Pacijent treba nježan postupak ozdravljenja, osjećaj da ga netko sluša i da čuje baš ono što želi reći o svom problemu.

Pacijent se želi osjećati sigurno i podržano kako bi došla/o do pravih informacija iz svoje dubine.

Kad liječnik zna gdje ste, koje je vaše trenutno zdravstveno stanje, uzrok problema i veza između vaše duše i tijela zna što treba učiniti.


Prehrana

Sada možemo početi razmišljati o prehrani. Znam da vas najviše zanima dijeta. Koju točno dijetu ja trebam?!

Dijeta je složen problem i ako niste u djetinjstvu stekli zdrave navike, trebat će vam stručna pomoć.

Hranu obično definiramo kalorijama, glikemijskim indeksom (GI), glikemijskim opterećenjem (GL), količinom šećera, masti i proteina, minerala, vitamina, pH kvalitete, stupnjem probavljivosti, postotkom toksina i hormona, postotkom vode, okusom, mirisom, konzistencijom…

Bitno je znati da naglasak nije na kalorijama, zdravoj i nezdravoj hrani, količini bjelančevina, ugljikohidrata i masnoća.

Dijetu promatramo kroz kemiju i fiziku u tijelu koja stvara kvalitetu probave. Ako razumijemo prehranu, a ne dijetu, hrana može biti naš lijek.

Kad se slaže plan liječenja, ovisno o potrebama i korijenu problema, liječnik će početi razmatrati plan prehrane. Tada definiramo:

– koje namirnice smijemo jesti (protuupalne, alkalne, niskog glikemijskog indeksa, niskog glikemijskog opterećenja…)

– kako kombinirati namirnice (kombinacije hrane po Hayu

– kombinacije za mršavljenje

– kombinacije za smanjenje alergijskih reakcija

– na koji način kuhati (na pari, na ulju, u vodi…)

– što jesti sirovo (i kada)

– kada jesti (ovisno o konstituciji)

– koliki je razmak između obroka (ovisno o hormonskom statusu)

– što izbaciti (što onemogućuje izlječenje)

– što prorijediti (hrana koja je u velikim količinama štetna)

– što pijemo (jako važno!)

– što ne smijemo piti (najvažnije!)

– kako se prilagoditi na novi režim (motivacijski plan)

Nakon što liječnik zna sve što sam spomenula, može vam propisati dijetu i plan prehrane.

Većini osoba za početak je potrebna detoksikacije (čišćenje), a nakon toga nastavljamo sa specijaliziranom dijetom za mršavljenje, za balans štitnjače, ovisno o programu koji vam je potreban.

Nakon što završite terapijski dijetni program, možete nastaviti s Mulier dijetom, alkalnom dijetom, Mayr preventivnom dijetom, LCHF dijetom, Logi dijetom, Metabolic balancedijetom, mediteranskom dijetom, intermitentnim postom… ili bilo kojom prikladnom dijetom za vašu dob, konstituciju i trenutno stanje.

Mulier prehrana nije samo hrana, nije samo dijeta. Radi se o tome što nas doista cjelovito hrani tako da ostanemo siti. Ljudi jedu previše, prebrzo, prekasno, prečesto, ali i dalje ostaju gladni.

Mulier prehrana teži ravnoteži u postizanju cjelovitog zdravlja. Dijeta je samo jedan njezin dio i to onaj najvažniji.


Hrana

Što je hrana i koliko nam treba? Izvori hrane su:

Sunce

Zemlja

Voda

Dah

Zrak

Namirnice

Detoksikacija

San

Pozitivan um

Svakodnevno, kao što jedemo određenu količinu namirnica, trebamo se hraniti i suncem, vodom, kisikom, odmornim snom i kontaktom s prirodom. Posebno važna hrana za nas su pozitivne emocije. Već smo spomenuli emocije i povezanost tijela. Stoga trebamo izraditi i plan prehrane za emocije (to radimo za sve specijalizirane programe kao što su mršavljenje, ravnoteža štitnjače…). Moramo znati emocionalni korijenski problem i biti sigurni u tjelesna rješenja. Kada tijelo ozdravi, osjećaji se mijenjaju. Kad se osjećaji promijene, transformacija je moguća.

Stari Grci su to davno shvatili:

“Mens sana in corpore sano.”

“Zdrav duh u zdravom tijelu.”

Zato napravimo pauzu, dopustimo svom uspjehu da nas sustigne. Pauza započinje s detoksikacijom. Različiti su načini detoksikacije, no ako želite najjednostavniji način koji možete provesti sami kod kuće, onda preporučujem dvotjednu detoksikaciju s Hepafastom i posebnom dijetom s niskim glikemijskim indeksom.

Dr. Meri Bura: Pravila detoksikacije

dr. Meri Bura: Hrana je moj prijatelj

dr. Meri Bura: Kako pronaći motivaciju?

Detox + recept za čišćenje crijeva

Detoksikacija – pomozite tijelu na pametan način

5 savjeta za detoks limfnog sustava

Dr. Alejandro Junger: CLEAN – program za detoksikaciju organizma

Meri Bura, dr.med

Doktorica sam koja se bavi prirodnim načinima liječenja i koja je svoju štitnjaču izliječila na prirodan način, vratila svoje zdravlje i svoj život u svoje ruke. www.mulier.hr

WordPress Ads